Sedef hastalığı

Sedef hastalığı aslında çok bilinen bir hastalık değildir. Ama bu kadar bilinmemesine rağmen çok yaygın bir hastalık olarak günümüzün önemli cilt hastalıklarından biridir. Sedef hastalığı çoğunlukla genetik bir hastalıktır. Daha çok aile bireylerinden birinde var oluşu ile dikkat çekmektedir.

sedef hastalığı

sedef hastalığı

Sedef hastalığı modern tıbbın gelişimi ile tedavisi mümkün olan bir hastalık haline gelmiştir. Tedavisi genellikle cilt üzerine sürülen ilaçlar ile tedavi edildiği gibi ağız yolu ile alınan ilaçlar vasıtası ile de tedavi edilebilmektedir. Sedef hastalığı tedavi edilmez ise çok sık tekrarlanan bir türdür. Genellikle kronik olması ile bilinen sedef hastalığı çok sık tekrar etmesi ile de bilinir. Sedef hastalığı vücudun her bölgesinde görülebilir.

Bunlar bazen saç derisi, tırnaklar, dirsekler, kollar ayaklar, ve gövdenin herhangi bir yerinde görülebilir. Sedef hastalığı bir cilt hastalığı olması nedeni ile vücudumuzun herhangi bir organı ile de bağlantılı değildir. Sedef hastası bazen çok sık ataklar yaşadığı gibi bazen çok uzun yıllar boyunca hiç tepki de vermeyebilir.

Yorum Yap