Diyabetin Belirtileri

Halk arasında daha çok Şeker Hastalığı olarak adlandırılan Diyabet, tıp dünyası tarafından yüz yılın hastalıklarından biri olarak tanımlanmaktadır.

Tedavi süreci doğru bir şekilde yürütüldüğünde Diyabet tehlikeli bir seyir izlememekte aksine hastaların hayatını bile kolaylaştırabilmektedir. Peki diyabetin en belirgin belirtileri arasında neler yer almaktadır?

Aşırı susama diyabetin en belirgin özelliklerindendir. Bunu çok sık bir şekilde idrara çıkmak, gereksiz yere yorgunluk hissi duymak ve rejim yapılmadığı ya da sık sık yenildiği halde hızlı kilo kaybı gibi belirtiler takip eder. Ancak bütün bu belirtiler şeker hastalığının en çok bilinen izleri olmasına rağmen bu hastalık hiçbir şekilde kendini göstermeyebiliyor.

Bundan dolayı diyabet hastalığı uzmanlar tarafından Tip 1 ve Tip 2 olmak üzere iki şekle ayrılmıştır. Tip 1 şeker hastalığı yazının başında bahsettiğimiz belirtiler halinde kendini çok açık bir şekilde göstermektedir.

Bunun yanında geç iyileşen yaralar ve yineleyen enfeksiyonlar da Tip 1 grubuna giren Diyabet Hastalığının belirtilerindendir. Tip 2 grubu diyabet hastalığında ise herhangi bir ön belirti görülmez ve ilerleyen yıllarda belli rahatsızlıklar şeklinde şeker hastalığı kendisini gösterecektir.


Şeker hastalığının belirgin şikayetlerinden biri veya birkaçını yaşayan kişilerin ya da şeker hastalığı risk grubunda bulunanların bir sağlık merkezine ve doktora mutlaka başvurması önerilir.

“Diyabetin Belirtileri” konusuna 4 Yorum ;

 1. Nurdemet diyor ki:

  merhabalar
  diyabet belirtilerini okudum da bazı belirtiler bende de kısmi olarak yer almakta.. gerekli testlere de başvurmadım açıkçası. diyabet genlerle ilgili bi hastalık mıdır peki? annemde diyabet var fakat babamda yok.. sizce bende de görülme riski yüksek midir?

 2. selda diyor ki:

  Merhaba
  ben diyabet hastasıyım ama meyveye aşırı düşkünlüğüm var. yemek yemeden durabilirim belki ama meyve yemeden asla. bu da bana verilmiş bir ceza gibi adeta.. peki sizce bu durumu nasıl toparlayabilirim? meyveden uzak durmalıyım biliyorum, ama yapamıyorum :(

 3. melike diyor ki:

  diyabet hastasıyım yakın zamana kadar hap kullanıyordum fakat doktor iğneye geçmem gerektiğini belirterek iğne yazdı ama kullanamıyorum sizce iğne ve hap arasında çok büyük farklar olabilir mi ben yine hapla devam etmek istiyorum:(

 4. hayrünnisa diyor ki:

  diyabet hastalığı olan bi komşumuz vardı gözleri çok kötü olmuştu. diyabet hastalığının ilk olarak göze vurması olayı doğru mudur ?

Yorum Yap