İshal belirtileri

İshalin en belirgin belirtisi durmadan gittiğimiz tuvalet ziyaretidir. Neredeyse gün boyu bıkıp usanmadan tuvalete girip çıkarız. İshalin diğer bir ismi de halk arasında amel’dir. İshal belirtisinin en belirgini büyük tuvaletimizin sıvı şeklinde dışarıya atılmasıdır. Kişiler ishal olduklarında mutlaka ve mutlaka bol su tüketmelidirler. İshal sonrasında kişilerde bir hayli yorgunluk gözlenmektedir. Vücudumuzda büyük ölçüde sıvı kaybı bulunduğundan bu sıvının yerine konulması gerekmektedir.

İshal belirtileri

İshal belirtileri

İshal belirtisinin en belirgin özelliği tuvaletimizin sıvı bir halde dışkı olarak atılmasıdır. İshal esnasında karnımızda gaz sancıları olaşabilir, halsizlik, baş dönmesi şikayetleri de görülebilir. Bazı kişilerde çok sıvı ve tuz kaybı yaşanırsa zehirli ishal dediğimiz ishal vakalarını da yakalanma olasılıkları vardır. İshal olan kişiler devamlı tuvalete girme ihtiyacı duyduklarından tuvalete gidip gelirken yorulurlar ve halsiz kalırlar. Yüzlerinin rengi sararabilir ve güçsüzlük yaşayabilirler.

İshal belirtileri

İshal belirtileri


Böyle kişiler ishali durdurmak için nişastalı besinlerden yararlanmalıdırlar. Pirinç lapası ve patatesten yararlanılabilir. İshal olan kişilerde aşırı yorgunluk, bitkinlik, ateş hali, baş dönmesi hali var ve devam ediyor ise doktor yardımına başvurulmalıdır. Tedavi aşamasında doktorun verdiğimi ishal kesici ilaçlar ve sıvı takviyelerinden yardım alınabilir.www.belirti.org. Sitemizden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Yorum Yap