Kanser Belirtileri

Kanserde erken tanının önemini artık hepimiz biliyoruz. Hastalığın tanısının konmasının uzaması ile kaybedilen zaman, bazen bireyin sağlığını tehdit edecek boyutta olabiliyor. Aşağıda hangi belirtiler görüldüğünde kanserden şüphelenilmesi gerektiği hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Kanser, değişime uğramış bazı hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalıp yayılması sonucu oluşan bir hastalıktır. Günümüzde çok fazla görülmesi ve ölümlerle sonuçlanması bakımında toplumsal bir sorun olarak görülmektedir.

Kanser Belirtileri

Kanser Belirtileri

Kanserde erken tanı hayat kurtarır. Bunun için kanser riski olan insanlarda görülen genel belirtiler ve sık görülen bazı kanserlerin belirtileri hakkında bilgi vermek gerekmektedir. Öncelikle kanser olan hastalarda genel olarak görülen belirtileri sıralayalım.

* Vücutta bulunan ele gelecek şekildeki şişlikler.

* herhangi bir nedeni olmayan ve uzun süre kesilmeyen öksürük. Buna bağlı olarak ses kısıklığı.

* Kemiklerdeki özellikle kol ve omuz bölgesindeki ağrılar.

* Yutkunma zorluğu çekmek, hazımsızlık ve iştahsızlık. Buna bağlı olarak kilo kaybı ve ani zayıflamalar.

* İshal ve kabızlık durumları.

* Vücuttaki benlerin yapısal değişikliği ve vücuttaki iyileşmesi uzun süren yaralar.

* Baş ağrısı ve sarılık hastalığının baş göstermesi genel olarak kanser belirtileri olarak gösterilebilir.

Yukarıdaki belirtilerden bazıları, bir iki hafta devam ederse hemen kanser konusunda uzman bir hekime başvurmak gerekir.
En çok rastlanılan kanser çeşitlerinden bazıları:

Vücuttaki benlerin şeklinin değişmesi çabuk kanaması ve ülserleşmesi ile vücuttaki bulunan yaraların iyileşme sürelerinin uzaması cilt kanseri belirtisidir.

Uzun süre geçmeyen öksürük ve bu öksürüğün sonucunda kanlı, pis kokulu balgam çıkarma, kişinin sesindeki değişiklikler veya kısılmalar, göğüs ağrıları, sıklıkla geçirilen bronşit ve zatürre gibi rahatsızlıklar akciğer kanserinin en önemli belirtileridir.

Meme derisinin kalınlaşması, memeden kanlı akıntının gelmesi ve kanser olabilecek memede ele gelen sert kitlenin bulunması meme kanserinin belirtileridir.


Sık sık idrara çıkma, idrardan kan gelmesi, idrar yaparken acı oluşması, idrar yaparken zorlanma gibi belirtiler prostat kanserinin habercisidir.

“Kanser Belirtileri” konusuna 2 Yorum ;

  1. Gökhan diyor ki:

    merhabalar
    babam 75 yasında.. idrara çıkma sorunu var. hipertansiyon hastası olduğu için birtakım haplarla tansiyonun normal değerler ulaştırılmaya çalışılıyor bu haplar da idrar miktarını artırarak, idrar sırasında yanmalara ve farklı kokulara sebebiyet veriyor. prostat kanseri başlangıcı olabilir mi yoksa tek nedeni haplar mıdır ?

  2. hayrihan diyor ki:

    ailemde bircok insanda kalp rahatsızlığı var ben de kalp rahatsızlıklarının kalıtıma bağlı olduğunu duymuştum. vücudumda yer yer ufak morluklar olabiliyor zamansız yere kalbimde daralmalar hissedebiliyorum bu durum da beni tedirgin ediyor acaba bende de kalp rahatsızlığı olma riski var mıdır genetik etmenlerden dolayı ?

Yorum Yap