Karaciğer yağlanması belirtileri nelerdir ?

Karaciğer yağlanması (hepatosteatoz):Karaciğer hücrelerinde aşırı yağ birikmesidir. Yetişkin her dört kişiden birinde görülebilecek kadar yaygın bir hastalıktır. Kadın ve erkeklerde aynı sıklıkta görülür. En yaygın nedenleri; aşırı kilo alımı, alkol veya ilaç kullanımı ve şeker hastalığı (diyabet), sarılık, proteinden fakir beslenme gibi nedenlerdir. Karaciğer yağlanması hafife alınmayacak bir hastalıktır. Tek başına karaciğer yağlanması bir anlam ifade etmeyebilir ama bir hastalığın devamı olarak oluşmuşsa tedavi süreçleri araştırılmalıdır.

karaciğer yağlanması

karaciğer yağlanması

Karaciğer yağlanması, karaciğerin yıpranmaya karşı gösterdiği bir tepkidir. Karaciğer yağlanmasının tek başına bir klinik değeri yoktur. Bunun yanında karaciğer büyümesi veya aktivite gösteren enzimlerin seviyesindeki değişimler asıl tehlikenin habercisidir. Tanı koyulması için ultrasonografi yeterli olmaktadır. Karaciğer tedavisinin belirgin bir tedavisi yoktur. Uygulanacak işlemlerden birkaçı: Beslenme konusunda daha dikkatli davranmak, eğer alkol kullanımı varsa bunu ortadan kaldırma yollarını aramak, kolesterol içeren yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmaktır.


Karaciğer yağlanmasını önlemek için yenilmesi gereken besinlerden biri baldır. Bal karaciğer için çok faydalıdır. Fakat şeker hastalığı varsa bal yenmemelidir. Doktora gidildiğinde karaciğer yağlanmasının olduğu belirtilmeli, kullanılan kortizol vb. ilaçların en aza indirilmesi veya kesilmesi önerilir. Basit ama bir o kadar da yararlı olan şey de maydonoz ve limondur. Bir tabak maydonozun üzerine dilediğiniz kadar limon ekleyerek yiyebilirsiniz. Hem idrar yollarında oluşan iltihabı ortadan kaldıracaktır hem de karaciğer yağlanmasına karşın azaltıcı etki gösterecektir.

Yorum Yap